Прокрастинация

Якщо ви читаєте цю статтю, то одне з двох: або ви побачили незнайоме слівце і вирішили просвітити себе, або ви загрузли в тенетах прокрастинації і намагаєтеся зробити спробу вискочити з болота усвідомлених невдач. А чи так це, чи справді доля винна у ваших результатах? На жаль – ні! У 99% випадків (1% – це обставини, що не залежать від волі людини) винуватцем ситуації, що склалася, є сама людина, а точніше психологічний стан особистості – прокрастинація, яка, як комп’ютерний вірус, не дає вам набрати обертів у житті. Що це таке і як з нею боротися, давайте розберемося.

Термін – прокрастинація

Вчені довели, що на цю недугу страждає близько 30% всього населення планети. Вперше цей термін використав Поль Рінгенбах 1977 року в одній зі своїх книжок із психології. З англійської, слово procrastination означає – відкладання або перенесення справ з дня на день, але саме слово утворилося від латинського pro (замість) і crastinus (завтрашній).

Прокрастинація – це внутрішній (психологічний) стан людини, що переконує її в необов’язковості термінового виконання, внутрішньо не цікавих, але справді важливих для неї справ, формуючи ірраціональну поведінку і зайву імпульсивність. Свого роду внутрішній перемикач, який не дає людині сконцентруватися на конкретному важливому завданні, меті, займаючи її хвилинними короткочасними розвагами або приємними справами, відкладаючи всі справи на потім. Що важливо, людина при цьому усвідомлює негативні наслідки за подібні відтермінування і переживає за це.

Важливі справи, як правило, неприємні і складні в реалізації, саме це і викликає тугу, смуток, смуток, зневіру, бо ми усвідомлюємо, що робити їх все ж доведеться, але тут з’являється внутрішній голос і каже: “Ок, ти все зробиш, все встигнеш, куди летіти, ще цілий тиждень? Давай неприємне залишимо на потім, а зараз можна подивитися новий фільм і трохи відпочити, а завтра почнемо!” Настало завтра, післязавтра, після післязавтра, а справа все стоїть на місці: “Адже ще є кілька днів, встигну!” – думаєте ви.

Не думайте, що так буває тільки у вас. Так живуть мільйони людей по всьому світу. Прокрастинація керує не тільки вашими поточними планами, вона керує всім вашим життям, переносячи спорт-зал, знайомство з дівчиною вашої мрії, кар’єру, розкішний будинок, машину та інші блага на потім. Багато хто має все це? Ні, не багато, а все тому, що перемогти прокрастинацію можуть одиниці.

Ознаки прокрастинації

Замисліться, часта перерва на каву, фільми, соцмережі, почуття жалю до себе (досить працювати, потрібно і відпочити, або ти і так не відпочиваєш, полежи, відпочинь), відео-ігри, листування з друзями – є найкращою підгодівлею для прокрастинації. Займаючись цим, люди просто прокрастинують, тобто ховаються від проблем, а точніше уникають дій, нереалізація яких і призводить до цих проблем. Так минають дні, місяці, роки. Вам знайомий вислів: “Розслабся, встигнеш ще, все життя попереду!” – це девіз прокрастинації. У 40 років, люди озираються назад і розуміють, що не зробили нічого, про що мріяли або хотіли б.

Стан запущеної прокрастинації настільки сильний, що багато людей просто перестають усвідомлювати важливість своїх справді важливих справ: студенти не встигають здати курсову або диплом, позбавляючи себе належної освіти й майбутньої гідної роботи, рядовий співробітник, не проявляючи ініціативи та боячись осуду, не проявляє себе й не вимагає підвищення, залишаючись на одній посаді десятки років, талановита людина, здатна написати чудову картину або гарну пісню, працюватиме в банку касиром усе своє життя, свідомо відкладаючи творчу роботу, а не на роботі. Моторошно, чи не так?

Як проявляється прокрастинація щодня?

Якщо ви помічаєте за собою, що не можете змусити себе приступити до виконання обов’язкового, нехай навіть нескладного завдання, то ви стаєте прокрастинатором. Передзвонити клієнту, доробити звіт, надіслати комерційну пропозицію – все це потрібно зробити якнайшвидше, але ось трапився під руку цікавий ролик у youtube, кілька повідомлень із другом через месенджер, потім кава, кілька дзвінків на мобільний, стрічка в соцмережі, і ось уже день добігає кінця. Настає завтра, справ стало ще більше, створюється відчуття хронічної нестачі часу. Справи, як клубок, накочуються одна на одну, результат – депресія!

Як проявляється прокрастинація

У домашніх справах теж саме, ви відкладаєте важливі обов’язкові справи на потім на противагу швидкому задоволенню (телефон, кава, інтернет, ігри, телевізор тощо). Так ремонт квартири затягується на довгі роки, ремонт машини теж, та й догляд за собою не виняток.

Причини прокрастинації

Що ж є причиною такого стану? Безумовно – це страх, а точніше реакція на стрес. У кожного з нас своя реакція на стрес. Чим ви стресостійкіші, тим менше шансів у прокрастинації взяти над вами контроль. Страх провалу, невдачі, осуду, ганьби і навіть боязнь перевтомитися і відчути себе в незручній, некомфортній ситуації, змушують нас зволікати і переносити важливі справи на потім (навіть дощ на вулиці або вихід нової серії улюбленого серіалу можуть змусити вас відкласти важливу справу або запізнитися на важливу зустріч).

Найпотужніше джерело енергії для прокрастинації – є страх під назвою: “У мене не вийде” або “У мене все рівно так не вийде, як у них” або “Я не такий, як вони, – я гірший”. Страх невідповідності бажаному рівню активує прокрастинацію і змушує нас переключиться на що-небудь приємне, щоб уникнути стресу, але стрес буде ще більшим, коли мине час, відведений на виконання важливого завдання.

Доведено, що люди з аналітичними здібностями (потрібно все обміркувати, все зважити, порівняти), можуть бути схильні до набагато більшої прокрастинації, ніж люди дій (якщо треба – роблю, хочу і відразу беру, не вийде – ну і що тут такого). Це пов’язано з тим, що мислителі сильно заглиблюються в процес реалізації планів, звідси і народжуються страхи, а люди дій просто роблять не думаючи. Напевно саме звідси прислів’я: “Якщо ти такий розумний, то чому ти такий бідний?” Однак, мислителі схильні до аналізу своїх станів і іноді здатні самостійно виводити себе з прокрастинації.

Причини прокрастинації

Психологи стверджують, що причини глибоких прокрастинацій криються в кожному з нас, глибоко в минулому, в нашому далекому дитинстві, коли за погану поведінку або погану оцінку нас батьки лякали страшним і безперспективним майбутнім: “Якщо ти так будеш вчиться, то будеш двірником працювати”.

Природа страху двояка! Страх робить нас обережними, але й може зіпсувати нам життя, дбаючи про внутрішню “дитину”, яку треба загорнути в теплу ковдру, напоїти чаєм і ввімкнути мультики на телевізорі.

Прокрастинація завжди супроводжується дискомфортом і внутрішнім негативом, адже ми усвідомлено готуємо себе до неприємних наслідків. Залежно від того, як скоро потрібно виконати завдання, так і прогресує цей стан. Що більше часу відведено на виконання завдання, то більша ймовірність, що людина відкладе його на потім.

Цей психологічний стан властивий і успішним людям. Попри свої результати, багато що залишається лише в мріях, оскільки їхні цілі настільки глобальні, що вмирають так і не почавши реалізовуватися. Складна мета не отримає швидкої реалізації без чіткого плану дій, що складається з під-цілей з терміном їх виконання. Є геніальна ідея? Чудово, сідайте, беріть аркуш паперу, ручку і все замальовуйте і записуйте, поки свіжо в пам’яті – дробіть велику мету на маленькі, легко здійсненні. Упустите момент – усе забудете! Маючи план на папері, ви зможете швидко повернутися до ідеї зі свіжими силами та енергією, що запалить вас ще більше.

Як позбутися прокрастинації?

Ми думаємо, що у нас ще маса часу для вирішення важливих справ, реалізації своїх цілей тощо, але насправді його не так і багато.

Якщо ви не знали, то за вирахуванням сну, часу на приймання їжі, походу в магазин, дороги на роботу, саму роботу, перегляду ТБ і соцмереж, залишається лише 10% часу від усього нашого життя, коли ми можемо зайнятися дійсно важливими для нас справами, реалізацією своєї мрії!

Як позбутися прокрастинації

Психологи довели, що найкращий метод позбутися прокрастинації – це усвідомити цінність кожного дня свого життя. На цю тему є дуже багато інформації, яка дісталася нам від великих мудреців давнини, але на прочитання цих книг може піти багато часу, якого в нас обмаль! Нам потрібен робочий інструмент, який допоможе нам позбутися цієї недуги. Існує маса способів це зробити:

  1. Навчіться планувати не тільки свій день, а й своє життя. Якщо ви не прихильник всяких там візуалізацій та іншої метафізичної теорії, то просто візьміть аркуш паперу і розпишіть всі важливі справи, які вам потрібно зробити сьогодні, завтра, за тиждень (залежить від складності завдання). Коли список буде готовий, проставте номери за важливістю завдання біля кожного напису: 1 – важливо, 2 – менш важливо і так далі. Потім дати біля номера (без них ефекту не буде). У цьому і є суть тимчасової прокрастинації: немає термінів – немає терміновості розв’язувати завдання, а терміни зобов’язують і дають ясність, що після цієї червоної риски буде вже пізно! Так наш мозок розуміє, що рано чи пізно йому доведеться приступити до виконання інакше буде ай-яай-ай.
  2. Якщо ви часто відволікаєтеся на сторонні справи, то користуйтеся нагадуваннями і будильником на смартфоні, так ви дізнаєтеся про те, що пора приступати до роботи. Нагадування краще створювати на свіжу голову в спокійній обстановці, щоб нічого не забути, але якщо ваш стиль життя “на бігу”, то створюйте нагадування відразу інакше забудете взагалі.
  3. Відлік в розумі від 5 до 1 дає змогу здійснити відкладену ранню дію. Спробуйте приступити до виконання завдання, початку важливого проєкту тощо на рахунок 1. На слух, порада дивна, але іноді працює.
  4. Тепер про глобальні речі. Намалювати (роздрукувати) на аркуші паперу кружечки, а точніше 36500 штук – це 100 років життя людини. Потім закреслити вже прожиті дні і подивитися на порожні ще не замальовані кружки. Ви побачите, що їх не так вже й багато. Якщо розпочати реалізацію своєї мети просто зараз, то можна все встигнути. Коли ви будете закреслювати кружечки, ви підсвідомо вкладатимете в цю дію сенс: “Я витратив свій день на соцмережі, балаканину або телевізор – це ж неправильно! Більше жодного дня не витрачу даремно!”

Також існує прийом із вазою і камінням. Кладете в прозору вазу наприклад: 60 каменів (100 років мінус 40 років зараз = 60 років залишилося. Значить 60 штук каменів потрібно покласти у вазу). Щодня прибираєте по одному камінчику – це дає вам відчуття цінності кожного дня, і нейтралізує прокрастинацію, бо думка про те, що: “Як я прожив цей день, що зробив? Як я проживу завтрашній день? Що я можу зробити? Та все, що завгодно моїй душі. Мені все доступно! Адже сьогодні у кожного стільки можливостей, а я марно лежу на дивані! Страхи ж тільки в моїй голові!”

Висновок

Прокрастинація – проблема всього людства і тільки сильні люди можуть протистояти їй. Не здумайте знову подумати: “Я не такий, я не можу!” Тепер, коли ви переосмислили цінність свого часу, свого життя, ви зможете взяти себе в руки і почати діяти. Діставайте з занедбаних полиць свої невирішені справи і вперед! Уже незабаром, ви будете задоволені не тільки результатом, а й своєю силою волі та увагою оточуючих, адже вашій рішучості можна буде позаздрити кожному.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *