Як уникнути обману в Інстаграмі

«Як відрізнити шахрая в Інстаграмі?», «Як не потрапити на гачок?», «Як не втратити гроші?» Такі питання ставить собі кожен, хто хоче зробити покупку в цій соцмережі. Онлайн торгівля сповнена такими неприємними сюрпризами, у вигляді спеціально створених облікових записів магазинів, для обману довірливого покупця. Як уникнути обману в Інстаграмі і не бути обдуреним, читайте в цій статті.

Зовнішні ознаки інстаграм-шахрая

Щоб відвідувач облікового запису лже-магазину клюнув на його лже-товар, він створюється дуже схожим на реальний інтернет-магазин, а іноді й краще. Найчастіше шахрай просто копіює чужий сайт або його концепцію, щоб не витрачати багато часу. Але є особливо «творчі» шахраї, які не лінуються знаходити та редагувати фото товару в інтернеті, заливаючи їх у стрічку Інсти. Адже соц-мережа може блокувати клони і вони це знають. Так стрічка наповнюється, перетворюючись на цілком реальний інтернет-магазин, тільки без справжнього товару та продавця.

Нижче ми розглянемо ознаки, які можуть видавати інстаграм-шахрая. Читаємо та мотаємо на вус:

  • Ціна товару. Найпотужніший прийом шахраїв – це ціна, а точніше – ціна нижча, ніж у всіх. Це перша ознака, яка може вказувати на обман. Як ви знаєте, у кожного товару є західна та ціна продажу, а також витрати на рекламу, пошту, транспорт та ін. Логіка має підказувати вам, що реально, а що – ні. Стережіться аномально-низьких цін! Жадібний – платить двічі!
  • Стиль спілкування та процес продажу. Дуже часто, шахрай досягає лише одного – наполегливо взяти максимально-можливу передоплату за товар. Це важлива ознака недобросовісності лжепродавця. По передоплаті в Інстаграм працюють 90% акаунтів, але передоплата у них не перевищує суму ризиків, що покривають пересилання і має символічний розмір. У шахраїв все навпаки. Вони просять 50%, 100%, 30% передоплати, що видає їх. Будьте уважні!
  • Фішинг. Шахраї можуть вуалювати під виглядом посилання на оплату або промо-код, шкідливі посилання для отримання вашої особистої або платіжної інформації. Перед тим як відкривати подібне повідомлення, яке надійшло в директ або в месенджер, подумайте гарненько – чи впевнені ви у цьому продавці? Якщо потрібно ввести пароль або номер картки або десь авторизуватися, то, напевно, це фішинг. Якщо ви засумнівалися, зв’яжіться з продавцем будь-яким альтернативним шляхом, щоб переконатися у його доброчесності.
  • Вік контенту. Незважаючи на всю зовнішню акуратність, видає такий акаунт – вік постів. Вони надто молоді для надійного магазину. Шахраю ніколи розвивати аккаунт, він бажає отримати вигоду швидко і швидко видалити акаунт (або закрити від активності). Тому пости заливаються протягом 1-2 тижнів чи раніше. Так вони створюють стрічку брехливого магазину. Як подивитися вік посту? Дуже просто – гортаєте стрічку вниз та дивіться дату публікації. У нормальному інстаграм-магазині, навіть молодому, вік постів завжди більший за 3 місяці. У магазинів відомих – понад 2-5 років.

Не лінуйтеся аналізувати старі пости на кількість лайків та коментарів та їх зміст. Все має бути органічно. Не повинно бути піків у лайках та нульових за активністю постів. Усі, хто реально торгує в інстаграмі, платить за просування своїх постів. Трафік відвідувачів, у будь-якому випадку, роздає свою активність у вигляді лайків та коментарів на всі пости, які знаходяться поряд з просувається. Якщо так робити регулярно, то активність розподіляється сама на всю стрічку.

Дуже молоді (молодші за три місяці) акаунти, повинні насторожити вас, але це зовсім не однозначний показник шахрая. Є ще кілька ознак, як відрізнити акаунт лиходія. Читайте далі.

Зміст контенту. Соц-мережа Instagramm – це не лише одні суцільні фото, хоча мережа і замислювалася саме як фотомережа. Це ще й текст, що описує фото. У нашому випадку – товар. Про те, як торгувати в Інсті, читайте тут.

Фото товару

Шахрай ніколи не стануть займатися зйомкою товару самостійно, а значить, йому потрібен чужий фотоконтент з інтернету. Якщо ви бачите схожість із ознаками нижче, насторожіться:

Різниця якості фото. Одне знято розмито, інше знято чітко, третє взагалі – начебто обрізане не рівно, четверте з водяними знаками. Так в реальності буває вкрай рідко, адже всі реальні магазини (опт і роздріб) бажають максимально вигідно подати свій товар покупцеві, а не абияк.
Фото концепції. Одне фото в одному стилі, а інше в іншому говорить про те, що фото належать не одному автору. Звичайно, продавець може торгувати по дропшипінгу та використовувати не свої авторські фото, а фото постачальника-оптовика. На це розраховує шахрай. Однак, реальний власник інстаграм-магазину, який серйозно займається своєю справою, все одно дбатиме про дизайн і якість своєї сторінки і стежить за якістю контенту.

Якщо стрічка різношерста – це у будь-якому випадку підозріло і вам варто задуматися над надійністю цього продавця.

Справжність фото. Вже не рідко можна зустріти облікові записи шахраїв, які наповнені фото типу «Аліекспрес» – напів-реальні, ближче до комп’ютерної графіки. Реальне фото від такого відрізнить навіть дитина. На фото «Алі» весь товар дуже ідеальний і дуже яскравий і контрастний. Реально сфотографований товар завжди буде з фото-недоліками, які і вселяють довіру. Такі фото, як правило, робляться в одному стилі, який читається та впізнається у всій стрічці. Вони максимально деталізовані та мають кілька ракурсів, що дозволяють об’єктивно оцінити товар.

Стережіться облікові записи зі штучними «не реальними» фото.

Опис товару

Текст опису товару. Якщо за фото можна отримати бан від соцмережі, то за чужий текст – малоймовірно. Текст на товар у 99% випадків скопійовано з чужого облікового запису. Тому на тексті не звертайте уваги. Потрібно лише звернути увагу на фрази типу: «Тільки один день!», «Тільки сьогодні!», «Залишилося 10 шт.!», «Супер-акція!». Так, у реальних облікових записах таке можна зустріти теж, але досить рідко. Такий ажіотаж на руку шахраю, а вас все це має сильно насторожити.

Наповнення акаунту

Кількість постів в обліковому записі. Як ми вже говорили, часу у шахраїв мало, а значить, навіть якщо ви бачите магазин у якому 100-500 постів, не забувайте за їх вік, а точніше – за який проміжок часу вони були викладені. Якщо в обліковому записі за три місяці 100 авторських, реальних фото в одному стилі, викладених у рівномірній послідовності, ймовірність фейку мала. Але якщо за три місяці у стрічці 100 постів і 90% з них опубліковано в один-два дні – то це має вказати на хитрощі і має насторожити вас. Найчастіше в лже-магазинах набагато більше постів і вони не завжди молодші трьох місяців.

Шахраї можуть мати кілька акаунтів і користуватися ними періодично закриваючи їх від усіляких листів та зовнішнього зворотного зв’язку. Якщо обліковий запис шахрая не блокує соцмережа, то цей «інтернет-магазин» може знову «воскреснути» через кілька місяців і продовжити обманювати людей. Вік такого магазину може бути більше року-двох.

Приклади інтернет-магазинів шахраїв у Instagram:

Приклади інтернет-магазинів шахраїв

Відгуки

Наявність відгуків у актуальних (закріплених) сторизах під шапкою стрічки. Будь-який інстаграм-магазин, що поважає себе, бажає похвалитися своїми задоволеними клієнтами. Благонадійні продавці роблять скрін позитивного відгуку з директа і викладають його в stories, потім закріплюючи його в актуальних «кружечках» під шапкою сторінки. А ось шахраям нема чим похвалитися. Максимум що вони можуть зробити – це закріпити чужі відгуки, але це питання вашої уважності! Обов’язково читайте уважно відгуки, звертаючи увагу на їхні дати та деталі скринів! Читайте сам відгук також уважно, текст може повністю суперечити товару чи логіці!

Активність

Лайки та коментарі. Зайва кількість лайків та коментарів має насторожити вас, оскільки реальні продавці рідко накручують штучно лайки та коментарі. Це небезпечно для улюбленого облікового запису і шкодить таргетованої рекламі, не кажучи вже за потрапляння в бан від соц-мережі. Шахраї цього не боятися, адже їм потрібна лише видимість успішного магазину. Вони спеціально накручують лайки та коментарі, щоб створити ілюзію активного облікового запису. Якщо ви бачите 10 000 підписників, не думайте, що це 100% реальний обліковий запис. Зверніть і на це увагу!

Поради, як відрізнити шахрая в Інстаграмі?

  1. Просіть більше реальних фото чи відео товару – не тих, що є у стрічці. Це поставить у ступор шахрая і допоможе вам уникнути обману.
  2. Перевіряйте номер банківської картки та телефон у онлан-сервісах з перевірки шахраїв. Введіть у пошуку свого браузера запит типу: “База шахраїв” або “Перевірити шахрая” або “Чорний список шахраїв в Інстаграм”. Топ видачі – це сервіси, де можна перевірити карту або телефон продавця.
  3. Більше спілкуйтесь у директі про товар. Так у шахрая більше шансів не скласти іспит, адже він не знайомий зовсім з особливостями товару, яким ніби торгує. Читайте інтонацію у тексті. Найчастіше шахраї не володіють методами ефективної комунікації з клієнтами та необхідною етикою. Не лінуйтеся відчувати це!
  4. Не розповідайте свої банківські реквізити – вони не потрібні продавцю! Це може бути черговим прийомом.
  5. Перевіряйте фото через Google за методикою “Пошук по картинці”. Так ви побачите першоджерело фотоконтенту. Це може бути: чужі сайти, “Аліекспрес”, торговельні майданчики.
  6. Ну і звичайно, враховуйте все те, що було описано вище!

Резюме

Серфінг в інтернеті, і в Instagram в тому числі дуже затягує і розслаблює. Здійснювати покупки у комфортній обстановці Інста-мілоти – одне задоволення. Красиві фото людей і місць присипляє пильність і під таким полоном легко можна не помітити очевидних речей, що вказують на шахрая. Якщо ви любите онлайн-шопінг, навчитеся перемикатися від процесу ковзання стрічкою до процесу вибору товару та здійснення покупок. Це збудить вашу увагу та логіку. Так ви малоймовірно втратите свої кошти та збережете свої нерви та настрій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *